Vietnam Savaşı sırasında çekilen Pulitzer Ödül’lü fotoğrafta yer alan Kim Phuc Phan Pi, Dresden Barış Ödülü’ne layık görüldü. 55 yaşında olan Kim Phuc’un, UNESCO’ya desteği ve savaşın yaraladığı çocuklara yaptığı yardımlardan dolayı ödülü alacağı açıklandı. 2010 yılından bu yana verilen Dresden Barış Ödülü 10 bin euroluk bir para ödülünü içeriyor. Paranın, okullara, yetimhanelere ve tıbbi tesislere destek veren Kim Phuc’un vakfına gideceği belirtildi. 1972 yılında Associated Press haber ajansının fotoğrafçısı Nick Ut tarafından çekilen karede yer alan Kim Phuc, şu an Kanada’da yaşıyor. Kim Phuc Phan Pi fotoğrafçı Nick Ut ile birlikte (2014) O dönem 9 yaşında olan Kim Phuc, Napalm bombasıyla düzenlenen saldırı sonrası korku içerisinde kaçarken görülüyor. 1973 yılında Pulitzer Ödülü alan fotoğraf Vietnam Savaşı’nı anlatan simge karelerden biri haline dönüşmüştü. “Napalm kızı” lakaplı Kim Phuc, fotoğrafla ilgili Alman Haber Ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Yalnız kaldığımda, bakmamayı tercih ediyorum. Ancak benim barış için çalışmama olanak sağlıyor ve benim vizyonum da bu” diye konuştu. Dresden Barış Ödülü’ne daha önce layık görülen isimler arasında Sovyetler Birliği lideri Mikhail Gorbachev ve Amerikalı insan hakları aktivisti Tommie Smith yer alıyor. AP,dpa/ÖA,GA © Deutsche Welle Türkçe

YURT DIŞI AJANSLAR tarafından geçilen tüm haberlerde Haberihbarhatti.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Son dakika haberleri sayfasından Dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen en güncel ve en son haberleri haberihbarhatti.com ile 7/24 takip edebilirsiniz.

HABER İHBAR HATTI, 7 gün, 24 saat boyunca size haber ulaştırmak için çalışıyor. Haberihbarhatti.com haber portalına; haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bize tercih ettiğiniz İletişim yolu ile yollamak. Gönderdiğiniz video ve fotoğraflar deneyimli muhabirlerimiz tarafından değerlendirilip en kısa sürede haberleştirilecektir.