Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Sudan’ın başkenti Juba’ya bağlı Lokiliri ilçesindeki Ngerjebe İlkokulunun yarım kalan inşaatı tamamlanarak, okul hizmete açıldı.
Eğitim altyapısı ve imkanlarının son derece kısıtlı olduğu Güney Sudan’da TİKA, başkent Juba’nın Lokiliri ilçesindeki Ngerjebe İlkokulunun yarım kalan inşaatını tamamladı. İnşaatına başlandıktan sonra bitirilemeyen okul binası TİKA’nın devreye girmesi ile kısa sürede tamamlanarak eğitime hazır hale getirildi. 3 ofis ve 8 sınıf şeklinde eğitim verecek okul 400 öğrenci kapasitesine sahip. Okulun açılış törenine Türkiye’nin Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, Jubek Eyaleti Milli Eğitim Bakanı Wani Sule, TİKA Juba Koordinatörü Yahya Acu, öğretmenler, öğrenciler ve bölgede yaşayan vatandaşlar katıldı.

“TİKA’YA SAMİMİ KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Törende konuşan Büyükelçi Aşan, Türkiye Cumhuriyeti’nin TİKA eli ile çok anlamlı ve önemli bir projeye imza attığını belirterek, okulun bölgeye ve öğrencilere hayırlı olması temennisinde bulundu.
Jubek Eyaleti Milli Eğitim Bakanı Sule de ülkelerinin ihtiyaç duyduğu en büyük şeyin eğitim sahasındaki eksikliklerin giderilmesi olduğunu kaydederek, “TİKA’ya samimi katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
İç çatışma sebebiyle yaklaşık 4 milyon insanın yerinden olduğu ve yetişkinlerin dörtte üçünün okuma-yazma bilmediği Güney Sudan’da çocukların dörtte üçü de okula gidemiyor. Uluslararası kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlara göre, ülke nüfusunun sadece çok az bir bölümü ilkokul eğitimi almış durumda.
(İHA)

DHA ve İHA tarafından geçilen tüm yerel ve bölge haberlerinde Haberihbarhatti.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Son dakika haberleri sayfasından Dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen en güncel ve en son haberleri haberihbarhatti.com ile 7/24 takip edebilirsiniz.

HABER İHBAR HATTI, 7 gün, 24 saat boyunca size haber ulaştırmak için çalışıyor. Haberihbarhatti.com haber portalına; haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bize tercih ettiğiniz İletişim yolu ile yollamak. Gönderdiğiniz video ve fotoğraflar deneyimli muhabirlerimiz tarafından değerlendirilip en kısa sürede haberleştirilecektir.