Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında yaşanan gümrük vergisi krizinde Pekin yönetiminden yeni bir misilleme geldi. Çin, 23 Ağustos’tan itibaren ABD’den ithal edilen 16 milyar dolar değerindeki ürüne zamlı gümrük vergisi uygulayacağını duyurdu. Yeni vergi oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Çin Ticaret Bakanlığı’nın kararı, ABD’nin Çin’e yönelik gümrük vergilerinde aynı oran ve hacimde ek vergi uygulama kararından kısa süre sonra geldi. Çin’in misilleme niteliğindeki yeni tarifesinin, ABD’den ithal edilen kömür, yakıt, araç, motosiklet ve tıbbi malzemeyi kapsayacağı açıklandı. Karara ilişkin Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD’nin yeni vergileri için “makul değil” değerlendirmesi yapıldı. ABD ve Çin arasında gümrük vergisi gerginliği, ABD’nin Temmuz ayında 34 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik vergileri yüzde 25’e çıkarması ile başlamıştı. Washington yönetimi, ikinci hamlesi kapsamında Salı günü 16 milyar tutarındaki Çin ürününe zamlı vergi uygulanacağını duyurdu. Kimyasal ürünler, demir ürünler, elektrik devreleri, motorlar ve tren yolu parçalarının da aralarında olduğu 200’den fazla ürünü kapsayan yeni vergi tarifesi, 23 Ağustos’ta devreye girecek. Ticaret savaşı Çin’i etkilemedi ABD ile yaşanan gümrük vergisi krizi, şu an için Çin’in ekonomik verileri üzerinde bir etkiye neden olmadı. Temmuz ayında Çin’in tüm dünyaya yaptığı ihracat yüzde 12,2’lik artışla 212 milyar 570 milyon dolara yükseldi. Çin’in ithalatı ise yüzde 27,3 oranında artarak 187 milyar 520 milyon dolara çıktı. “Önce Amerika” vaadiyle göreve gelen ABD Başkanı Donald Trump, korumacı ekonomi politikaları çerçevesinde Avrupa Birliği ve Çin’e yönelik uygulanan gümrük vergilerinde değişikliğe gitmişti. ABD’nin AB’den ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergi uygulaması üzerine, Avrupa ülkeleri Dünya Ticaret Örgütü’ne başvurmuştu. AB ülkeleri misilleme amacıyla ABD’den ithal edilen kot pantolon, viski ve motosiklet gibi bazı ürünlere ek gümrük vergisi getirmişti. DW,dpa,rtr/ÖA,CÖ © Deutsche Welle Türkçe  

YURT DIŞI AJANSLAR tarafından geçilen tüm haberlerde Haberihbarhatti.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Son dakika haberleri sayfasından Dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen en güncel ve en son haberleri haberihbarhatti.com ile 7/24 takip edebilirsiniz.

HABER İHBAR HATTI, 7 gün, 24 saat boyunca size haber ulaştırmak için çalışıyor. Haberihbarhatti.com haber portalına; haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bize tercih ettiğiniz İletişim yolu ile yollamak. Gönderdiğiniz video ve fotoğraflar deneyimli muhabirlerimiz tarafından değerlendirilip en kısa sürede haberleştirilecektir.