IŞİD örgütüne karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun yürüttüğü mücadaleye karşın, örgütün Irak ve Suriye’de hala 30 bine yakın savaşçısı olduğu açıklandı. Birleşmiş Milletler’e bağlı bir uzman ekibinin Pazartesi günü yayınladıkları raporda, örgüt bünyesindeki cihatçıların faaliyet gösterdiği ülkelere göre dağılımı ortaya koyuldu. BM’ye bağlı ekip, IŞİD örgütünün ve örgüte sağlanan kaynakların bitirilmesi için uygulanan yaptırımları değerlendiriyor ve belirli dönemlerde IŞİD ve El Kaide örgütüne yönelik raporlar hazırlıyor. Pazartesi günü açıklanan rapora göre, Suriye ve Irak dışında IŞİD’in Libya’da 3 bin ile 4 bin arasında üyesi bulunuyor. Örgütün önemli üyelerinin ise Afganistan’a gönderildiği ve burada sayılarının 4 bin 500’e kadar ulaştığına yer verildi. Afrika ve Asya’da IŞİD’e destek IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka çatışmalar sonrası enkaza dönüştü Suriye ve Irak’ta güçlenen örgütün, Güneydoğu Asya ve Batı Afrika’da da birçok destekçisi olduğu belirtildi. Uzmanlar, Yemen’de 7 bine yakın üyesiyle El Kaide örgütünün daha yoğun faaliyet göstermesine rağmen IŞİD’in de ülkede birkaç yüz üyesi bulunduğuna yer verdi. Raporda, yabancı cihatçıların durumu da aktarıldı. IŞİD’e katılan yabancı cihatçıların, tahmin edilenden az sayıda yeniden ülkelerine geri dönüş yaptıkları belirtildi. Suriye ve Irak’tan çıkış yollarının durdurulduğuna dikkat çekildi. Ebu Bekir el Bağdadi liderliğindeki IŞİD örgütü 2014 yılında Suriye ve Irak topraklarında güçlenmeye başlamıştı. Suriye’de Rakka ve Irak’ta Musul kentlerini işgal eden örgüt, halifelik ilan etmişti. ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyon güçlerinin IŞİD’e karşı mücadelesi sürerken, geçen Nisan ayında ABD, “Suriye’de IŞİD’in sonunun geldiği ve neredeyse tamamen çökertildiğini” açıklamıştı. DW,dpa/GA,ÖA © Deutsche Welle Türkçe

YURT DIŞI AJANSLAR tarafından geçilen tüm haberlerde Haberihbarhatti.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Son dakika haberleri sayfasından Dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen en güncel ve en son haberleri haberihbarhatti.com ile 7/24 takip edebilirsiniz.

HABER İHBAR HATTI, 7 gün, 24 saat boyunca size haber ulaştırmak için çalışıyor. Haberihbarhatti.com haber portalına; haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bize tercih ettiğiniz İletişim yolu ile yollamak. Gönderdiğiniz video ve fotoğraflar deneyimli muhabirlerimiz tarafından değerlendirilip en kısa sürede haberleştirilecektir.