Temmuz ayından bu yana aşırı sıcaklardan 140 kişinin hayatını kaybettiği Japonya’da, bu kez tayfun alarmı verildi.
Japonya Hava Ajansı, ülkenin Doğu ve Kuzeydoğu bölgelerinde şiddetli tayfun beklendiğini duyurdu. Çarşamba akşamından Perşembe akşamına kadar etkisini sürdürmesi beklenen tayfunun şiddetli yağış, kuvvetli rüzgar ve yüksek dalgalar yaratabileceği açıklandı. Meteoroloji Ajansı’na göre, yılın 13. tayfunu Perşembe günü erken saatlerde Chiba ve İbaraki eyaletlerinin kıyı bölgeleri boyunca kuzeye doğru hareket ederek karada da etkisini gösterecek. Perşembe akşamına kadar öngörülen 24 saatlik süreçte Tokyo’nun Tohoku bölgesinde 200 mm, orta bölgelerinde 120 mm olmak üzere şiddetli yağış bekleniyor. Kanto bölgesi için ise 300 mm yağış beklentisi açıklandı.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ
Çarşamba günü, Tokyo Haneda Havalimanı ve Narita Havaalanı’na toplam 90’dan fazla uçuş iptal edildi. Demiryolu ulaşımında da seferler azaltılırken, bazı hatlarda da gecikmeler yaşandı.

RİSKLİ BÖLGELER ALARMDA
Perşembe akşamına kadar farklı bölgelerde etkisini göstermesi beklenen tayfun nedeniyle şirketler çalışanlarına “dikkatli olun” uyarıları yaparken, bazı okullar Perşembe günü tedbir amaçlı ders yapmama kararı aldı. Ulaşım şirketleri de, halkı başta demiryolu seferlerinde meydana gelebilecek aksamalara hazırlıklı olmaya çağırdı.

JAPONYA’NIN ZOR YAZI
Geçtiğimiz Temmuz ayının ortasından bu yana aşırı sıcaklar nedeniyle 140 dolayında kişinin hayatını kaybettiği Japonya, Temmuz başında ise Hiroşima’daki sel felaketiyle gündeme gelmişti. 150 dolayında can kaybı yaşanan felaketin ardından, Japonya’da ülke tarihinin en yüksek sıcaklık değerleri ölçülmüştü. 20 bin kişi aşırı sıcaklara bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hastanelere akın etmiş, 65’i Temmuz’un son çeğreğinde olmak üzere yaz boyunca 140 dolayında kişi yine sıcak nedeniyle hayatını kaybetmişti. Tokyo’nun kuzeyindeki Kugayama şehrinde 41,1 derece ölçülen hava sıcaklığı, Nagoya şehrinde 39, başkent Tokyo’da da 37 dereceye kadar çıktı.
(İHA)

DHA ve İHA tarafından geçilen tüm yerel ve bölge haberlerinde Haberihbarhatti.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Son dakika haberleri sayfasından Dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen en güncel ve en son haberleri haberihbarhatti.com ile 7/24 takip edebilirsiniz.

HABER İHBAR HATTI, 7 gün, 24 saat boyunca size haber ulaştırmak için çalışıyor. Haberihbarhatti.com haber portalına; haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bize tercih ettiğiniz İletişim yolu ile yollamak. Gönderdiğiniz video ve fotoğraflar deneyimli muhabirlerimiz tarafından değerlendirilip en kısa sürede haberleştirilecektir.