ABD’nin Michigan eyalet temsilcilerinden Filistin asıllı Rashida Tlalib, Demokrat Parti’den ABD kongresine girerek, kongredeki ilk Müslüman kadın oldu.
Kasım’da düzenlenecek ABD Kongre Seçimleri’nde Michigan eyaletinden aday olan Filistinli Tlaib ön elemelerde oyların yüzde 33,6’sını aldı. Michigan eyaletinde Cumhuriyetçilerin aday olmadığı için Tlalib, 6 Kasım’da ABD Kongresine doğrudan girebilecek. Michigan’daki Müslüman topluluğu seçim sonuçlarıyla birlikte sevinçle Tlaib’in yanına gitti, Tlaib kutlamalarda Filistin bayrağı açtı.
Seçim kampanyası sırasında basın mensuplarına verdiği demeçte Tlaib, “Müslüman kimliklerini ve nereye ait olduklarını sorgulayan oğullarım ve adaletsizlikler sebebiyle adaylığımı koydum” diyerek azınlıkların demokrasiye katılımları ve kendi kültürlerini yaşatmaları için mücadele edeceğini belirtti.
Filistinli bir göçmen ailenin 14 çocuğundan en büyüğü olan 42 yaşındaki Tlaib, 2008 yılında eyalet meclisine seçilen ilk Müslüman kadın olmuştu. Siyasi kariyerinden önce avukatlık yapan Tlaib, Müslüman topluluğunda gönüllü çalışıyordu.
(Muhammed Rabah/İHA)

DHA ve İHA tarafından geçilen tüm yerel ve bölge haberlerinde Haberihbarhatti.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Son dakika haberleri sayfasından Dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen en güncel ve en son haberleri haberihbarhatti.com ile 7/24 takip edebilirsiniz.

HABER İHBAR HATTI, 7 gün, 24 saat boyunca size haber ulaştırmak için çalışıyor. Haberihbarhatti.com haber portalına; haber önerilerinizi, ihbarlarınızı ve düşüncelerinizi kolayca ulaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey karşılaştığınız olayları ya da şikayetçi olduğunuz konuları video veya fotoğraf olarak kaydedip bize tercih ettiğiniz İletişim yolu ile yollamak. Gönderdiğiniz video ve fotoğraflar deneyimli muhabirlerimiz tarafından değerlendirilip en kısa sürede haberleştirilecektir.